שמן קיק לשיקום וטיפוח עור הפנים הגוף והשיער

פעם זו הייתה תרופת סבתא, כזו שהכריחו ילדים לבלוע כדי שיהיו חזקים ובריאים. תרופה שהילדים נסוגו מטעמה ומריחה באימה. כן עוד בימים עברו היו מי שידעו כי לשמן קיק יש כמה סגולות טובות, כאלו שיכולות לעשות את ההבדל בין מה שהוא חלש ורדוד לחזק ועמיד. היום כשתחום הקוסמטיקה הטבעית מתבסס על חומרים איכותיים מן הטבע, שהם גם בעלי סגולות ריפוי, אין פלא אם כן בכך שהוא, שמן קיק הפך לאחד מהשמנים הדומיננטיים ביותר המשמשים כאמצעי טיפול בבעיות העור ושיקומו.

מימי מצריים העתיקה ועד היום

את סגולותיו של צמח הקיקיון, ממנו מופק שמן קיק, גילו עוד במצרים העתיקה. היסטוריונים מצאו כי המצרים נהגו לקבור את מתיהם לצידם של זרעי צמח הקיקיון, מתוך אמונה כי זרעים אלו ישמשו לשימור הגוף. כיום כבר די ברור כי לשמן קיק יש יכולות ריפוי וטיפול מאוד גבוהות הן בתחום הרפואה הקונבנציונאלית והן בזו האלטרנטיבית, כאמצעי לחיזוק והתחדשות.

שמן קיק לשיער ולקרקפת

כאשר מדובר בתחום הקוסמטיקה הטבעית, שמן קיק מיועד לטיפוח ושיקום השיער. הדבר אינו מפתיע כלל מאחר ומחקרים הוכיחו כי הוא מזין את זקיקי השערות ומחזק אותן, ובעצם דואג לעצור נשירה קיימת ולעודד צמיחה חדשה.

אבל הטיפול אינו מתייחס רק לצמיחת השיער, אלא השימוש בשמן זה גם משפיע על איכות מראה השיער ובריאותו. השמן מונע קצוות מפוצלים, שבירת שיער ויובש כתוצאה מגורמים שונים, וכן פותר בעיות קרקפת כקשקשים וזיהומי עור, כתוצאה מחיידקים ופטריות, בשעה שהוא משמש כחומר אנטי בקטריאלי במקרים אלו.

יתרה מכך, שיער יש לנו לא רק על הקרקפת. כמו שלא מעטים מאיתנו יודעים ריסים וגבות נוטים להתחדש ולצמוח באופן איטי מאוד, מה שיכול להפוך לבעיה עבור רובנו. שמן קיק במקרה זה יכול להאיץ את צמיחתם ולעבות אותם.

טוב לעור הפנים

אז נכון שמן קיק טוב במיוחד לשיער אבל הוא גם מועיל בתחום הקוסמטיקה בכל הקשור להבהרתן של כתמי פיגמנטציה ונמשים. בנוסף, הוא יכול גם להקל על כוויות שמש. וכמובן העובדה כי הוא ממריץ את ייצורם של הקולוגן והאלסטין הופכת אותו לאמצעי מצוין לטשטוש צלקות, והפחתת עומקם של קמטים וקימטוטים, תוך האטת סימני ההזדקנות. כל אלו גורמים לו כמובן להפוך למרכיב קבוע ברובן של הנוסחאות המיועדות לטיפול בבעיות שונות בעור הפנים.

אופן השימוש וכמות מומלצת

כשמדובר בטיפול בשיער הראש, על מנת לזכות בתוצאות טובות, מומלץ למרוח את השמן לכל אורכו של השיער, ולעשות זאת למשך מספר דקות או שעות בכל יום, בהתאם לצורך. יש לעשות זאת בתדירות של בין פעמיים לשלוש פעמים בשבוע. ובכל פעם להשתמש בכמות קטנה של שמן, ולאחר מכן לדאוג לשטוף אותו מהשיער באמצעות מים חמים.

כדי להתמודד עם קשקשים וזיהומי עור, לעומת זאת, יש לבצע עיסוי יסודי של הקרקפת בשמן. להשאיר את השמן למשך כעשרים דקות, ולאחר מכן,  לשטוף אותו במים פושרים-חמים, מאחר ופעולה זו מאפשרת לחומרים האנטי בקטריאליים המצויים בו לפעול.

כדי לטפל בבעיות ההתקרחות בגבות ובריסים, מומלץ למרוח אותו עם צמרון, כלומר מקל לניקוי אוזניים, על הגבות והריסים לפי השינה בלילה. מאידך, במידה וידועה רגישות כלשהי באיזור העיניים לא מומלץ ללכת לישון כשהשמן מרוח על הריסים. דרך אגב גם בטיפול בצלקות או בנמשים, ניתן למרוח את שמן הקיק באופן נקודתי באמצעות צמרון על הקמט או הנמש ולאחר מכן לעסות את השמן עד לספיגתו המוחלטת.

כדי להבהיר כתמי פיגמנטציה מומלץ להשתמש במסיכה הכוללת כף שמן קיק, מחית מחצי מלפפון וכף מיץ לימון. את המרכיבים הללו יש לערבב יחדיו ולמרוח אותם על פנים נקיות מאיפור. מומלץ להמתין 20 דקות, ואז לשטוף במים פושרים. חזרה על התהליך הזה אחת ליומיים-שלושה במשך כשבועיים תסייע מאוד. מומלץ אולם להקפיד שלא לעשות זאת למשך יותר מחודש ימים.